top of page

Bilge Arslan

Psikolog

Sanat Terapisi Uygulayıcısı

Sanat Psikoterapileri Derneği Başkan Yardımcısı

Bilge Arslan

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji lisans bölümünden 2020 yılında mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi’nde sosyoloji programına başlamıştır. Lisans eğitimi süresince yurt içi ve yurt dışı olmak üzere klinik odaklı stajlar yapmıştır. Bolu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde fotoğrafçılık ve edebiyat atölyeleri düzenlemiş, etkileşim sağlamıştır. Portekiz’de bir sivil toplum kuruluşunda klinik stajı gerçekleştirmiştir. Bu süreçte ergoterapi ve sanat terapisi çalışan klinik psikologların gözetiminde grup terapilerine ve etkileşim toplantılarına katılmıştır. İstanbul’da ise özel bir hastanede psikiyatri polikliniğinde vaka gözlemi ve psikofarmakoloji bilgisi kazanmıştır. Yetişkin odaklı stajlarının yanı sıra bir anaokulunda  çocuk gelişim gözlemi ve test bilgisi kazanmıştır.  Haziran 2021'de Türkiye Down Sendromu Derneği'nde Psikolog olarak çalışmaya başlamıştır. Learning and Developmental Speacialist olarak 3 yıl boyunca Down Sendromlu bireylerle çalışmıştır. Bu süreçte alanında öncülük eden firmalara danışmanlık vermiş ve eğitimler düzenlemiştir.


Sanat psikoterapilerine derneğin açmış olduğu giriş eğitimleriyle başlamış, sonrasında University of Florida’dan Healing with the Arts eğitimi almıştır. Akbank Sanat tarafından verilen Çocuklarla Sanat Çalışmak ve Yaratıcılık eğitimi ile çocuklarla sanat çalışmanın inceliklerini eğitim çerçevesinde öğrenmiştir. Aynı zamanda California Institute of the Arts (CalArts) tarafından verilen Visual Elements of User Interface Design eğitimi ile tasarım ve kullanıcı deneyimi ilişkisini çalışmıştır. 

Bugün halen, Sanat Psikoterapileri Derneği’nde 2024- 2026 döneminde Başkan Yardımcısı olarak bulunmaktadır. Özel Fransız Lape Hastanesi'nde sanat terapisi uygulayıcısı olarak çalışmaktadır. Sanat üretim süreci edebiyat, dijital sanatlar ve seramik olarak devam etmektedir.

Sertifikalar

2022 Sanat Terapisi Uygulayıcı Eğitimi 400 Saat - İstanbul Sanatla Yaşam halen

2023 Sanat Terapisinde Uygulamalı Klinik Beceriler 120 Saat - İstanbul Sanatla Yaşam

2022 Employment For İndependent Life - AB Projesi

2021 Destekli İstihdam - TDSD

2021 Dans Hareket Terapisine Giriş ve Tanışma - Sanat Psikoterapileri Derneği

2021 Bilişsel Davranışçı Terapi 60 Saat - DATEM

2020 Healing With the Arts 72 Saat - University Of Florida

2020 UI UX Desing - CALarts

2020 Afet Kültürü Eğitimi - JCI

2020 Çocuklarla Sanat ve Yaratıcılığa Farklı Bir Bakış - Akbank Sanat

2020 İnsan Kaynakları Yönetimi - İstanbul İşletme Enstitüsü

2020 BAMBU Eğitmen Eğitimi - BAMBU

2020 Uygulamalı Çocuk Testleri Eğitimi - Bilgelik Enstitüsü

2020 Psikolojik Sağlık ve Sağlamlık 

2019 Cinsel Terapi 40 Saat- PMK Akademi

2019 Sanat Terapileri Sempozyumu - Sanat Psikoterapileri Derneği

2019 Sanat Psikoterapilerine Giriş - Sanat Psikoterapileri Derneği

2018 Etkili İletişim - İstanbul İşletme Enstitüsü

2017 Fotoğrafçılık - Halk Eğitim Merkezi

bottom of page